Draytek 802.11n cihazlarda Wireless Performansı

07 Eylül 2011 Çarşamba

DrayTek 802.11n cihazları 150 Mbit anlık, gerçek zamanlı Wireless sistem üzerinden data transferi yapısına sahiptir. Bu sistemden en yüksek performansı alabilmek için standart gelen bazı değerlerin değiştirilmesi ya da tekrar düzenlenmesi gerekmektedir. DrayTek cihazları fabrikadan ilk çıktığında tüm sistemlerle beraber çalışabilecek şekilde ayarlanmaktadır, bu çok normal bir durumdur fakat sistemlerinize göre modernize etmeniz mümkündür ve performansı oldukça arttırılabilir. Performans yükselti mine ilişkin alttaki kısımları takip edebilirsiniz.

Multi Wireless SSID yapısından faydalanmak.
DrayTek cihazları birden fazla Wireleess SSID si dağıtabilmektedir. Her bir SSID için farklı bant genişlikleri kullanılabilmektedir. Misafir yada sistem dışı için kullanılmak üzere farklı bir bağlantı hazırlayıp bant genişliğini düşürerek asıl ağın sürekli yüksek performansla çalışmasını sağlayabilirsiniz.
Aynı sistem üzerinde Isolate Mamber seçeneği ile ağa bağlanacak olan kullanıcıların kendi aralarında haberleşmesini önleyebilirsiniz. Bu sistem aynı zamanda kullanıcıların bilgisayarlarında olan sorunlar ya da netbaiu gibi sistemlerin yaptığı broadcast ve cevaplarının diğer kullanıcılara gitmesini önleyecektir. Bu şekilde ağda gereksiz paket dolaşımını önleyebilirsiniz. Bu sistem sadece misafir ağları için uygulanmalıdır.
Isolate LAN seçenei ile Isolate Mamber sistemine benzer bir yapı oluşturulabilir. Kullanıcılar kablolu yapıda yapılacak olan broadcastleri almaz ve göndermezler bu şekilde birçok gereksiz paketin trafik oluşturulması önlenebilir.
Log Praemble sistemi aktif edilirse sync datalarının boyutları 128bit lik olacaktır aslında yeni nesil tüm cihazlar 56 bitlik sync paketleri kullanmaktadır. Eğer seçilmez ise sync paketlerinin daha düşük olmasından dolayı performansı olumlu yönde etkileyecektir. Fakat Eski cihazların sisteme bağlanamam gibi sorunları olabilir. Ağınızda bulunan cihazlar yeni modellerdense bu sistemin kapalı olması gerekmektedir.
Channel  seçeneği ile Wireless yayın kanalınız seçilirken çevrede olmayan kanallardan seçim yapmanız performansını ve çekim alanını arttıracaktır.
Packet-OVERDRIVE sistemi sayesinde %40 performans artışı sağlayabilirsiniz. Sistem karşılıklı çalışmaktadır ve bağlanan cihazında desteklemesi gerekmektedir. İstemci cihazlarınız destekliyor ise kesinlikle açmanız gerekmektedir.
Operation mode sistemi Green Field olarak değiştirilmelidir. Bu şekilde sisteminizde sadece 802.11n cihazlar kullanıyorsanız oldukça yüksek oranda performans artışı sağlayacaktır. Unutulmaması gereken bu sistem 802.11 a/b/g sistemler desteklenmediğidir.
Aggregation MSDU data link katmanında büyük paketle gönderilmesine izin verilmesidir standart halde açık bırakılmalıdır. Üreticiden üreticiye değişken bir özelliktir istemci cihazlarının desteklemesi durumunda büyük boyutlu paket transferi yapılması ile oldukça yüksek performans elde edilebilir.
Channel Bandwidth 20/40 bırakılması lazımdır kanal boyunun büyük olması aynı anda aktarılabilecek veri transfer hızını arttıracaktır. İstemci cihazlarınız 40 MHZ destekli olması durumunda veri transfer hızını oldukça üst seviyelere çıkartacaktır.
Wirelass multi Medya ( WMM ) ihtiyaç yoksa kapatılmalıdır. Sistem paketler arası önceliklindir me ile QoS yapmaktadır. İhtiyaç olmaması durumda kapatılmalıdır.
Wireless Protection Setup ( WPS ) sistemi kullanılmıyorsa kapatılmalıdır. Sistem aralıklı tekrarlayacağı kontroller sebebi ile performans düşüşüne neden olacaktır.
WPA/PSK kullanılmalıdır, en yüksek performans şifresiz yayın yapan sistemlerde alınır buna rağmen şifresiz yapılan yayınlar herkese açıktır ve güvensizdir. Ağınızı başkalarının kullanmaması için WPA2 ( Mümkünse WPA2/PSK/AES ) olarak yayın yaparak donanımsal şifrelemeye sahip cihazlarda yüksek performans elde edebilirsiniz. WPA2 kullanılması özellikle eski cihazlarda bağlantı sorunlarına neden olacaktır bu nedenle sistemdeki cihazların WPA sistemini desteklediğine emin olun.