G.SHDSL Bağlantı Türleri ve Konfigürasyonu

17 Ağustos 2011 Çarşamba

G.SHDSL bağlantı upstream ve downstream bakımından simetrik yapıya sahiptir. Diğer xDSL yapılarda olduğu gibi asimetrik bir yapıda değildir. 

İki farklı G.SHDSL bağlantı türü bulunmaktadır;

a- Noktadan Noktaya Bağlantı: Noktadan Noktaya (point to point) bağlantıda merkezde bulunan metro Ethernet bağlantısı ya da ATM bağlantısı üzerinde ilgili devre için subinterface’de vlan tanımlarının yapılması gerekmektedir. Devreye atanan vlan, Internet Servis Sağlayıcısı tarafından (şu anda sadece Türk Telekom) belirlenir. Merkezde tanımladığınız vlan’a atadığınız IP adresi üzerinden şube ile merkezin noktadan noktaya haberleşmesi gerçekleşmiş olur. Noktadan noktaya devrelerde Türk telekom tarafından belirlenen VPI/VCI değerleri 0/35’dir.

b- İnternet ve VAE Devresi: İnternet servis sağlayıcılar üzerinden gerçekleştirilen bağlantı türünde ISS tarafından size atanacak kullanıcı adı ve şifre ile ISS’in atayacağı dinamik ya da statik IP adresi alınabilmektedir. Türk Telekom tarafından 2007 yılından itibaren gerçekleştirilen VAE (Veri Akış Erişimi) anlaşması ile xDSL devrelerin kullanıcı adlarına gore ilgili ISS tarafında sonlanması sağlanmıştır. Örnek olarak xyz@abc kullanıcı adı için authentication bilgisi abc ISS’sinde, xyz@qwe kullanıcı adı için authentication bilgisi qwe ISS’sinde sonlanmaktadır. Türk telekom tarafından İnternet ve VAE devreleri için belirlene VPI/VCI değerleri 8/35’tir.