Network sistemlerinde Session tanımlaması.

30 Temmuz 2011 Cumartesi

 

Session Nedir ?
Session kelime anlamı olarak bir başlatılmış bir oturum manasına gelmektedir. Network dilinde session yapılmış bir bağlantının adıdır. A noktasından B noktasına yapılmış olan bir bağlantı oluşmuş ise bu bir session yapar. Örnek olarak bir WWW isteğini incelersek. İnternet üzerinde bulunan bir domain adına gitmek istediğiniz de en az iki session açarsınız.
 
1.       İlk açılan session, DNS isteğidir ve DNS sunucusuna yapılmaktadır. Yapılan bu işlem DNS sunucusuna bir domain adını gönderip bu domain adının IP adresini almaya dayanır.
2.       İkinci açılan session Domain adına istinaden alınmış olan bu IP isteğine bir http/https sorgusu göndererek bir web oturumu açmaya yarar.
Sitede bulunan linklerin/reklamların durumuna göre siteye bağlanılırken bağlanılan sitede bulunan dış linkler için işlem tekrar edilir. Sitede bulunan dış bağlantı ve link sayısına göre bazı siteler 30 yakın session açabilirler.
Internette her bir bağlantının bir yaşam süresi vardır, bu yaşam süresi bittiğinde ki doğal olarak bu arada domain adına bağlı içerik yüklenmiştir, kapatma sinyalleri ile bu session router cihazının hafızasından silinir.
Her bir router cihazının belli bir session / oturum kapasitesi vardır. Cihazlar bu session kapasitesini aştıkların da ya da bu limite dayandıklarında yeni session isteklerine cevap vermeden önce daha önceki sessionların bitmesini beklerler. Ağ üzerinden özellikle DDOS saldırı sistemleri nedeni ile aynı anda binler / yüzbinler seviyesine çıkarak ağ geçidi olan cihazın session sayısını doldurarak yeni isteklere cevap vermesini engelleyebiliri. Bu durumda kullanıcılara modem/router chazların da session limiti tanımlanabilmelidir, aksi taktir de modem / router cihazının asıl işini yapmasının önüne geçilebilir.